Да създадеш успешен бизнес не е лесно, нито пък е евтино. Още със създаването на фирма се започва с разходите. Много собственици на бизнеси предпочитат да оставят не толкова належащите разходи за по-нататък. Един от тях е този за уеб сайт на новия бизнес. Пренебрегвайки този инструмент обаче, често предприемачите имат пропуснати ползи.
Ако и ти все още нямаш достатъчно аргументи в полза на уебсайта, хвърли един поглед на нашите топ 10.
За разлика от Фейсбук страницата, уебсайта е лично твоя собственост. Тук имаш своите правила, а не правилата на социалната мрежа. Свободен си да избираш типа съдържание. Ако акаунта ти в социалните мрежи бъде хакнат или по някаква причина загубиш достъпа си до нея, нямаш вариант да получиш бекъп на съдържанието в нея. Следователно трябва да създадеш нова страница и да я изградиш наново. Това включва не само цялото съдържание, а и аудитория, която си имал. При сайта този проблем отпада, тъй като там регулярно се правят резервни копия на файловете и базата данни. Освен това, ако поддържаш имейл списък на своите потребители, лесно можеш да ги уведомиш за всяка настъпила промяна.
Когато решиш, че искаш уебсайт за бизнеса си, твое е правото да избереш домейн (адреса в онлайн пространството). Той дава идентичност и уникалност на твоят бранд. С него става разпознаваем и лесно откриваем от потребителите. Във Фейсбук също има възможност за твое уникално име, като там обаче то следва домейна на Фейсбук ето така -> facebook.com/твоето-име/.
Наличието на собствен сайт и домейн ти дава готината възможност да имаш брандиран имейл в следният вид например -> info@yourdomain.com. Така всичко е изпипано до най-малкия детайл. Можеш да си сигурен, че това прави добро впечатление на бъдещите ти клиенти. А все пак главната идея е да спечелиш тяхното доверие и разбира се да го оправдаеш след това.
Собствен дизайн… ето това е още нещо, което те прави уникален сред всички останали. Бихме го сравнили с начина, по който само ти можеш да обзаведеш и подредиш дома си, офис пространството или магазина си. В него влагаш своите виждания, любимите си цветове и куп други дребни детайли, които са важни за теб. В социалните мрежи ползваш техния дизайн и това те прави еднакъв с хилядите други бизнеси.
В твоят сайт ти подреждаш информацията. Можеш да я разделиш в колкото и каквито страници пожелаеш. Подредбата във всяка отделна страница също е твой избор. По този начин е по-лесно за твоите потребители да намерят, това което търсят. За сравнение в социалните мрежи информацията, която споделяш с аудиторията си се трупа във фийда и най-старата остава далеч, далеч назад и става трудно откриваема.
В социалните мрежи всеки има възможност да рекламира своя бранд и продукти. Което означава, че докато твоите потребители са във ФБ, той събира данни за тяхното поведение и интереси. Тази база дава възможност на социалната мрежа да им рекламира подобни на твоите продукти. В личният ти уебсайт клиентите ти могат да разгледат само твоите продукти, необезпокоявани от странична информация.
Уебсайта на твоя бизнес е достъпен за всеки, а социалните мрежи често изискват профил за да може потребителя да сърфира в тях. В някои случаи част от публикациите и снимките са видими за нерегистриран потребител, но възможностите за коментар и връзка с теб не са достъпни. От друга страна в сайта цялата информация е видима за всеки и от всяка точка на света, стига да има достъп до устройство и Интернет. Освен, ако ти по някаква причина не си ограничил достъпа.
SEO оптимизацията е друга възможност, която не бива да се подценява. Колкото по-добре е оптимизиран сайта за Интернет търсачките, толкова по-челна позиция ще заема в резултатите на потребителите. Челните позиции ти гарантират повече посетители в сайта, а с това нараства и шанса да спечелиш доверието на повече хора. До тук основната задача на сайта е изпълнена и е твой ред да оправдаеш доверието на клиентите.
Във Фейсбук разполагас някои статистики за страничката си, но ако разполагаш със собствен уебсайт може да имаш далеч по-подробна информация. Използвайки мощния инструмент Google Analytics, получаваш информация откъде идват посетителите, какъв пол са, в коя възрастова група са, колко време стоят на конкретна страница, какво правят на нея, кой е най-четения артикул. Това може да ти помогне да направиш добър анализ и да разбереш дали има нещо, което да подобриш или да узнаеш кой е най-популярния продукт сред потребителите. В крайна сметка това би довело до увеличение на продажбите ти, както и до по-добро цялостно изживяване на клиентите ти.
Наличието на добър и поддържан уебсайт покачва доверието на потребителите във вас. Казано накратко – „По дрехите посрещат, по ума изпращат“.
Уебсайта и Фейсбук страницата не са взаимозаменяеми. Всеки си има своите предимства и недостатъци.
Уебсайта е важна част от фирмената идентичност, визия и е нейната онлайн визитка. Нашият съвет е да вложиш време и финанси, за да имаш собствено присъствие на добро ниво в Интернет.
Поддържай и Фейсбук страницата си, защото чрез нея можеш да излизаш във фийда на потребителите си. Да споделяш с тях актуална и полезна информация покрай твоя бранд.
Пожелаваме ти успех! И ако тази информация ти е била полезна ще се радваме да я споделиш с твои приятели.